CategoriesBlog

Na czym najlepiej smażyć? Przegląd popularnych tłuszczów

Wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia wcale nie musi być zadaniem łatwym. Wybór na rynku w tym zakresie jest bowiem całkiem spory. Jednak nie wszystkie oleje dostępne w sklepach nadają się do smażenia. Niektóre z nich stosować można tylko na zimno. Wówczas zachowują swoje cenne właściwości. Zatem na czym najlepiej smażyć? 

Olej kokosowy – czy warto na nim smażyć?

Olej kokosowy w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Produkt ten ma wysoką temperaturę dymienia i nadaje się do smażenia. Trzeba jednak rozróżnić olej kokosowy rafinowany od nierafinowanego, a więc tłoczonego na zimno. Pierwszy ma temperaturę dymienia na poziomie 200, a drugi 180 stopni Celsjusza. 

Na czym najlepiej smażyć? Czy masło klarowane to dobry wybór?

Nie da się ukryć, że masło wpływa na smak i aromat potraw. Najlepszym wyborem do smażenia jest masło klarowane. Nie zawiera ono białek i jest produktem odparowanym z nadmiaru wody. W formie płynnej ma żółty kolor i maślany aromat. Cechuje się wysoką temperaturą dymienia – 200 stopni Celsjusza. Pod tym względem znacznie przewyższa klasyczne masło nieklarowane z temperaturą dymienia na poziomie 120 stopni Celsjusza. Po masło klarowane chętnie sięgają słynni szefowie kuchni. Jest to tłuszcz uniwersalny, który stosować można w przypadku warzyw, ryb, mięs, naleśników itd. 

Czy olej sezamowy nadaje się do smażenia?

Na czym najlepiej smażyć? Czy nadaje się do tego olej sezamowy? Do smażenia przeznaczone są z założenia tłuszcze o wysokiej temperaturze dymienia. Dobrze wypadają pod tym względem m.in. olej kokosowy i masło klarowane. 

W przypadku nierafinowanego oleju sezamowego punkt dymienia przypada na 177 stopni Celsjusza. Z kolei smażenie potraw odbywa się w zakresie temperaturowym 150-200 stopni Celsjusza. W momencie, gdy rozgrzany olej sezamowy przekroczy maksymalną temperaturę, potrawa zacznie dymić. Nabierze także niezbyt przyjemnego zapachu spalenizny. Olej sezamowy to produkt bardzo przydatny w kuchni, ale raczej nie należy go wykorzystywać do smażenia. 

O czym pamiętać w czasie smażenia?

Niezależnie od tego, na czym smażymy, trzeba pamiętać o tym, aby produkty spożywcze kłaść zawsze na rozgrzany tłuszcz. Wchłaniają one ciepły olej w mniejszym stopniu niż zimny i są tym samym mniej kaloryczne. Dodatkowo nie należy używać wykorzystanego oleju lub masła ponownie. W ten sposób uniknąć można sytuacji, gdy szkodliwe substancje powstałe w czasie obróbki termicznej tłuszczu, przedostają się do potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *